logo

Urologia jest dziedziną zajmującą się układem moczowo-płciowym. Zauważalne zmiany w obrębie układu, np. nerek, moczowodów czy pęcherzu moczowym powinny być niezwłocznie skonsultowane z urologiem. Ponadto lekarz ten zajmuje diagnozą oraz leczeniem schorzeń – to znaczy zapaleń, nowotworów, ograniczonej płodności.

Profilaktyka

Prowadzimy program profilaktyki raka gruczołu krokowego. Jest on kierowany dla mężczyzn mieszkających w Gdyni w wieku od 50 do 70 lat. Program finansowany przez Urząd miasta w Gdyni, obejmuje badanie PSA oraz wizytę lekarską u lek. med. Sylwi Belewicz.

Urologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń dotyczących układu moczowo-płciowego. Ze względu na swoją specyfikę należy do specjalności dosyć wstydliwych, zwłaszcza z punku widzenia pacjenta. Lekarzem specjalizującym się w tej dziedzinie jest urolog. Problemy z jakimi pacjenci zgłaszają się do specjalisty urologa mogą być krępujące jednak nie warto ich bagatelizować, gdyż prowadzą one do rozwoju bardzo poważnych chorób, nad którymi wraz z upływem czasu i narastaniem dolegliwości ciężej zapanować. Wbrew ogólnym stereotypom lekarz urolog konsultuje zarówno mężczyzn jaki i kobiety, choć prawdą jest, iż większość pacjentów stanowią panowie. Porady urologa nie należy się obawiać, warto pamiętać, że wcześniej wykryte choroby można skuteczniej i szybciej wyleczyć niż schorzenia już zaawansowane.

Kim jest urolog?

Urolog jest lekarzem specjalistą zajmującym się chorobami układu moczowo-płciowego. Lekarza urologa odwiedzają zarówno kobiety jak i mężczyźni, wbrew ogólnemu przeświadczeniu, że jest to lekarz dla mężczyzn. Problem z układem moczowo-płciowym rzeczywiście częściej dotyka panów, niż panie. Nie jest to jednak powód do wstydu, czy zakłopotania. Spośród najczęstszych schorzeń, z którymi pacjenci zgłaszają się do lekarza urologa wymienić można: zapalenie gruczołu krokowego, zwanego również prostatą, zapalenie stercza, nietrzymanie moczu, czy zapalenie pęcherza.

Kiedy należy zgłosić się do urologa?

Do lekarza urologa należy zgłosić się w przypadku wystąpienia niepokojących dolegliwości. Spośród najbardziej powszechnych wyróżnić można: swędzenie lub pieczenie cewki moczowej, zmiany w zabarwieniu moczu, nietrzymanie moczu, ból przy oddawaniu moczu, zmiany w częstotliwości oddawania moczu (więcej niż 7 razy na dobę, zbyt mała ilość oddawanego moczu), uczucie parcia na pęcherz, ból zlokalizowany w dolnych partiach brzucha i w miednicy, ból narządów płciowych, problemy ze wzwodem, bolesne i długotrwałe erekcje, zmiana w wyglądzie zewnętrznym narządów płciowych, niepokojące zmiany w okolicach pachwin i na jądrach (guzki, zgrubienia), obrzęki nóg, ból w dolnej części pleców.

Jak wygląda wizyta u urologa?

Głównym elementem wizyty u lekarza urologa jest szczegółowy wywiad z pacjentem. Warto zatem przypomnieć sobie wszystkie dolegliwości, które wydały się niepokojące i doprowadziły do zaczerpnięcia konsultacji. Ponadto ważna jest także informacja o zażywanych ostatnio lekach, ziołach, bądź innych preparatach. Niezwykle istotne jest zabranie ze sobą wszystkich posiadanych wyników badań, które mogłyby pomóc w diagnostyce. Aby w czasie konsultacji lekarskiej czuć się dobrze i komfortowo należy w szczególny sposób zadbać o higienę osobistą przed wizytą. O badaniach jakie zostaną wykonane zadecyduje specjalista. Na przykład przy podejrzeniu prostaty, konieczne będzie wykonanie badania „per rectum”, czyli przez odbyt. Jest ono nieprzyjemne, ale też niezbyt długie. W zależności od dolegliwości lekarz podejmie decyzje o konkretnych badaniach oraz odpowiednim leczeniu.

Średnia ocena: Brak głosów

Ilość oddanych głosów: 0

Wybierz ocenę aby zagłosować