Wbrew pozorom uporczywy trądzik nie jest wyłącznie problemem nastolatków w okresie dojrzewania – dermatolodzy od dłuższego czasu obserwują występowanie trądziku pospolitego również u osób dojrzałych. Ze względu na większą skłonność do zaburzeń hormonalnych, znacznie częściej zmagają się z nim kobiety niż mężczyźni. Efektywne leczenie trądziku jest dość trudnym zadaniem – kluczowe jest w tym przypadku dobranie takiej terapii, która pozwoli zredukować nieestetyczne zmiany, a jednocześnie nie pozostawi po sobie przykrych pamiątek w postaci przebarwień czy blizn potrądzikowych. Jedno jest pewne: nie warto polegać na przekonaniu, że pokonamy trądzik własnymi siłami. Jest to bowiem choroba skóry, z którą najlepiej radzą sobie dermatolodzy.
Skóra trądzikowa – problem dermatologiczny
Skóra trądzikowa rozwija się w wyniku zaburzeń w funkcjonowaniu gruczołów łojowych. Zwiększone wydzielanie łoju zmienia odczyn pH skóry i zaburza równowagę naturalnej flory bakteryjnej skóry. Dla cery trądzikowej charakterystyczne są nieprawidłowości w złuszczaniu się naskórka i zatykanie ujść gruczołów łojowych, co prowadzi do namnażania się bakterii wywołujących stan zapalny. W niektórych przypadkach trądzik przybiera formę ropnych zmian zapalnych, których rozpad zwiększa ryzyko pozostawienia po sobie szpecących przebarwień i blizn po trądziku. Z tego powodu specjaliści z warszawskiej Kliniki Melitus https://klinikamelitus.pl/ bezustannie biją na alarm, by nie “wyciskać” krostek, bowiem może to pogorszyć kondycję skóry, a dodatkowo wydłużyć cały proces leczenia.
Leczenie trądziku – konsultacja u dermatologa
To, jaka terapia będzie najlepsza w naszym przypadku, zależy m.in. od stanu naszej skóry i stopnia nasilenia zmian, dlatego zazwyczaj kluczowa okazuje się konsultacja z lekarzem dermatologiem. Decydując się na profesjonalne leczenie trądziku, warto zgłosić się na konsultację do specjalisty, który poza obszerną wiedzą na temat właściwej pielęgnacji cery trądzikowej i tradycyjnych metod leczenia trądziku, ma też do dyspozycji nowoczesne i skuteczne zabiegi przeciwtrądzikowe. Takie holistyczne podejście bardzo doceniają pacjenci Kliniki Melitus – Lecznicy Dermatologii Estetycznej i Anti-Aging, która pomaga osobom dotkniętym trądzikiem i innymi schorzeniami dermatologicznymi od ponad 20 lat. Jak zaznacza dermatolog dr Anita Tarajkowska-Olejnik, plan leczenia jest zawsze ustalany indywidualnie dla każdego pacjenta.
Tradycyjne metody walki z trądzikiem młodzieńczym
Istnieją różne metody leczenia skóry trądzikowej. Od preparatów działających miejscowo (np. maści, żele), po doustną farmakoterapię. Bardzo ważnym czynnikiem uzupełniającym leczenie są także domowe zabiegi kosmetyczne na trądzik, czyli codzienna i właściwa pielęgnacja skóry. Mamy tu na myśli dogłębne oczyszczanie skóry i regularne złuszczanie martwego naskórka lekkim peelingiem, co pomoże usunąć zanieczyszczenia i odblokować pory. Dermatolog może zalecić także wdrożenie codziennego stosowania kremów z wysokim filtrem SPF oraz kosmetyki z kwasami (migdałowym, azelainowy, glikolowym) lub retinolem. Nie bez znaczenia jest w tym przypadku prowadzenie odpowiednio zbilansowanej diety, a nawet unikanie stresu, który wpływa na zwiększoną produkcję sebum przez gruczoły łojowe.
Zabiegi na trądzik w gabinecie dermatologicznym
W obecnych czasach niezwykle pomocne w usuwaniu trądziku okazują się zabiegi z zakresu dermatologii i medycyny estetycznej. Pozwalają one łagodzić zmiany trądzikowe i usuwać zaskórniki, stymulują skórę do procesów regeneracyjnych (produkcji kolagenu i elastyny), a jednocześnie pomagają w walce z ewentualnymi bliznami lub przebarwieniami po trądziku. Do popularnych zabiegów na trądzik należą m.in.:
- peeling kawitacyjny – mechaniczne oczyszczanie skóry przy pomocy ultradźwięków,
- mikrodermabrazja – oczyszczanie, wygładzanie i stymulacja skóry do produkcji kolagenu i elastyny,
- peelingi chemiczne – złuszczanie naskórka przy pomocy odpowiednio dobranych kwasów; peelingi stymulują procesy odnowy skóry, a także zmniejszają widoczność blizn lub przebarwień,
- mezoterapia – działa w głębszych warstwach skóry, dzięki czemu skutecznie pobudza jej procesy regeneracyjne; niezwykle pomocna w usuwaniu śladów po trądziku,
- terapia laserowa – laser działa na skórę trądzikową na wielu różnych płaszczyznach; światło laserowe niszczy bakterie w skórze odpowiedzialne za powstawanie trądziku, redukuje ilość produkowanego sebum i pobudza skórę do regeneracji; zabiegi laserowe stanowią niekiedy alternatywę dla stosowania antybiotykoterapii.
“Warto jednak podkreślić, że w przypadku podjęcia specjalistycznego leczenia nie musimy korzystać z wszystkich dostępnych zabiegów przeciwtrądzikowych. Czasem dobre efekty przynosi zmiana stylu życia i odpowiednia pielęgnacja, innym razem terapie skojarzone. Najważniejsze jednak, aby leczenie odbywało się zawsze pod ścisłą kontrolą lekarza” – podkreśla dr n. med Maria Noszczyk z Kliniki Melitus.
Chcesz się dowiedzieć więcej na temat leczenia trądziku? Skontaktuj się ze specjalistami dermatologii z Kliniki Melitus w Warszawie.
Zobacz także: